strona główna
homekontakt

Nawigacja GPS terenówce - cz. 1/2

Zapewne wiecie, że na profesjonalnych rajdach nawigacja odbywa się wyłącznie według raod-booków, a stosowanie urządzeń GPS jest zabronione. Organizatorzy starają się w ten sposób zachować jak najwięcej miejsca w rywalizacji na tzw. „czynnik ludzki”. Bez tego rajdy błyskawicznie przeobraziłyby się w wyścigi inżynierskich koncepcji i technologii, a człowiek pełniłby rolę jedynie organicznego balastu wożonego przez automaty.

Na szczęście w amatorskiej jeździe nie ma takich ograniczeń i śmiało można korzystać z dobrodziejstw nawigacji GPS. A jest ich naprawdę wiele.

Nawigacja GPS poprawia bezpieczeństwo. Wynika to bezpośrednio z możliwości określenia w dowolnej chwili swego aktualnego położenia geograficznego i podania go przez CB lub telefon zarówno służbom ratunkowym w wypadku zagrożenia życia lub zdrowia, jak i pomocy technicznej w razie takich problemów.

Możliwość określenia położenia przydaje się też w mniej drastycznych przypadkach, kiedy np. mają do nas dojechać znajomi albo my mamy dotrzeć w umówione miejsce.

Wyznaczanie trasy to podstawowa funkcja nawigacji GPS. Dysponując dobrym programem można ją precyzyjnie zaplanować i modyfikować korzystając z wielu przydatnych informacji topograficznych (o ukształtowaniu terenu, o przeszkodach wodnych, bagnach, roślinności, szerokości dróg i ścieżek, o występującej roślinności itp.). Pozwala to na świadome dozowanie trudności lub unikanie kłopotów.

Prowadzenie po wyznaczonej trasie jest najbardziej docenianą funkcją. Co prawda wielu uważa, że błądzenie sprzyja przygodzie w terenie, ale moim zdaniem, najczęściej nie jest ono zbyt ciekawe. Poza tym, bez błądzenia można przejechać więcej, więc przygody wcale nie musi być mniej.

Fantastyczną sprawą jest możliwość zapisywania tras lub charakterystycznych punktów. Można to robić na własne potrzeby, ale też po to, aby wymieniać się z innymi.

Aktualnie na rynku jest cała masa urządzeń do nawigacji GPS. Odbiorniki montowane są w wyspecjalizowanych urządzeniach, w laptopach, tabletach, telefonach komórkowych, a nawet w zegarkach. Ceny wciąż spadają i sprzyjają rozpowszechnianiu. Za koszt jednego zbiornika paliwa można się już nieźle wyposażyć!

Gorąco do tego zachęcamy, bowiem w najbliższym czasie, w coraz większym stopniu, nasze off-roadowe propozycje adresować będziemy właśnie do osób posługujących się nawigacją GPS.

Zaczęliśmy od udostępniania plików o nawigacji GPS do tras opracowanych w Przewodnikach Offroad. Będzie więc w ich przypadku możliwość korzystania zarówno z klasycznego raod-booka i mapy, jak i nawigacji GPS. 

W przypadku tras „wyprawowych” korzystanie z nawigacji GPS jest już konieczne (zrezygnowaliśmy z opracowania road-booków). 

Również podczas naszych zlotów i wypraw stopniowo drukowane road-booki zastępujemy udostępnianymi plikami oraz wypożyczaniem sprzętu do nawigacji GPS.

Jest niemal pewne, że wkrótce również inni organizatorzy amatorskich imprez off-road pójdą w nasze ślady i wymóg korzystania z nawigacji GPS stanie się standardem. Dlatego namawiamy już teraz do zainwestowania w odpowiednie urządzenia i wiedzę.

Czytaj więcej »

Uaktualnienie:

Zapraszam do zapoznania się z aktualnymi informacjami na temat nawigacji GPS w nowym artykule.

 

Copyright © Polski Offroad Sp. z o.o.